postheadericon Wielkanocne jajka z papieru

papierowe-pisankiChyba nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie świąt Wielkanocnych bez pisanek. Na stołach nie muszą jednak pojawiać się już tylko i wyłącznie pisanki ozdobione w tradycyjny sposób. Do stworzenia efektownych dekoracji wielkanocnych możesz dzisiaj wykorzystać naprawdę wiele elementów. Stosunkowo prostymi w przygotowaniu pisankami będą jajka wielkanocne z papieru. Takie ozdoby mogą być tworzone nawet przez kilkulatków, więc warto zachęcić swoje pociechy do uczestnictwa w dekorowaniu domu.

W ten sposób święta Wielkanocne staną się jeszcze bardziej rodzinne!

Jajka to jeden z najważniejszych symboli Nocy Zmartwychwstania. Z pisankami związanych jest wiele tradycji. Zwyczaj ozdabiania jajek był znany już w czasach starożytności, a najstarsze pisanki odnaleziono na terenie dawnej Mezopotamii. W zależności od rodzaju wykorzystywanej techniki zdobienia, możemy zetknąć się nie tylko z pisankami, ale również z kraszankami, oklejankami oraz nalepiankami.

Dzisiaj niezwykle popularne jest ozdabianie jajek błyszczącymi wstążkami oraz papierem. Pisanki ze wstążek nie są trudne w wykonaniu. Szczególnie pięknie prezentują się pisanki wykonane metodą quillingową, polegającą na naklejaniu na wydmuszce cieniutkich pasków papieru, z których formuje się różne wzory.

Dzieciom najprościej będzie wykonać wielkanocne jajka z papieru. Z kolorowego papieru można także wyciąć kurczaczki, zajączki, kwiatuszki oraz koszyczki. W tym celu przydatne mogą okazać się jednak specjalne szablony, które znacznie ułatwią nam pracę. Wzorów wielkanocnych szablonów można poszukać chociażby w sieci.

Do przygotowania wielkanocnych jajek z papieru będziemy potrzebować papier, nożyczki, wydmuszki oraz klej. Z pomocą papieru można także wyczarować przepiękne pisanki metodą decoupage. Wystarczy jedynie ugotować jajka na twardo, pozostawić je do wystygnięcia i posmarować specjalnym klejem (do nabycia w sklepie papierniczym). Następnie pisanki można ozdabiać kolorowym papierem, z którego należy wycinać rozmaite elementy.

Papierowe pisanki z całą pewnością będą prezentować się na wielkanocnym stole bardzo efektownie. Z wydmuszek dekorowanych w ten sposób można tworzyć całe kompozycje, łącząc je na przykład z gałązkami bazi czy z innymi elementami kojarzącymi nam się z wiosną. W podobny sposób wydmuszki możemy ozdabiać muliną, włóczką, koralikami i wielobarwnymi tasiemkami.