postheadericon Jak zrobić kogel-mogel?

Kogel –mogel to jeden z najprostszych w wykonaniu deserów, który przyrządza się na bazie surowych jajek utartych z kogel-mogeldodatkiem cukru. Deser ten na terenie naszego kraju jest znany od początków XVII wieku, a jego receptura najprawdopodobniej wywodzi się z żydowskiej sztuki kulinarnej.

Istnieje wiele różnego rodzaju przepisów na kogel-mogel, bowiem deser ten można przyrządzać nie tylko z jajek i cukru. Wyśmienicie smakuje także kogel-mogel z dodatkiem owoców, nawet tych sezonowych. Pyszny i sycący kogel-mogel można przygotować zaledwie w ciągu pięciu minut, gdyż nie wymaga wielu składników.

Kogel-mogel szczególną popularnością cieszył się w okresie międzywojennym oraz w latach PRL-u. Wówczas słodycze należały do towarów trudno dostępnych, a kogel-mogel stanowił prosty, tani oraz szybki w przygotowaniu deser, który ze smakiem był pałaszowany zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Co więcej, jego smak można było urozmaicać dowolnymi dodatkami.

Tradycyjny kogel-mogel przyrządza się z dwóch żółtek oraz trzech łyżeczek cukru. Składniki te należy jak najdokładniej ze sobą  utrzeć. W tym celu można posłużyć się mikserem, ale można też składniki zmieszać za pomocą zwykłego widelca. Istnieją też inne sposoby przygotowywania tego deseru, mianowicie niekiedy najpierw miksuje się białko z cukrem, a dopiero potem łączy się go z żółtkiem. Dzięki temu otrzymujemy deser o nieco bardziej puszystej konsystencji.

Istnieją też inne wersje deseru kogel-mogel. Ten sycący smakołyk można bowiem przygotowywać z dodatkiem miodu, rumu, bitej śmietany, kakao czy dowolnych owoców. Takie dodatki wspaniale urozmaicają smak deseru.

Latem idealnie sprawdzi się przepis na kogel-mogel z owocami. Taki deser jest dziecinnie prosty w przygotowaniu, a z całą pewnością będzie stanowił znakomitą przekąskę na letnie upalne dni. Letnią porą stoły wręcz uginają się od rozmaitych owoców, więc można sięgnąć na przykład po maliny, truskawki, poziomki czy nawet brzoskwinie.

Do przygotowania kogla-mogla z owocami będziemy potrzebować jedno żółtko, trzy łyżeczki cukru oraz pół szklanki dowolnych owoców (truskawek, poziomek, porzeczek, jagód). Żółtko należy dokładnie utrzeć z cukrem, a następnie dodać owoce i wszystkie składniki delikatnie ze sobą wymieszać. Większe owoce (na przykład truskawki) przed połączeniem z żółtkiem można wcześniej pokroić na mniejsze kawałki, zwłaszcza jeśli przygotowujemy kogel-mogel dla dzieci.


Warning: file_put_contents(//wp-content/cache/zencache/cache/http/www-jajko-info/jak-zrobic-kogel-mogel.html-559b5721438e8151993412-tmp): failed to open stream: Disk quota exceeded in /wp-content/advanced-cache.php on line 966

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'ZenCache: failed to write cache file for: `/jak-zrobic-kogel-mogel/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `//wp-content/cache/zencache/cache`.' in /wp-content/advanced-cache.php:974 Stack trace: #0 [internal function]: zencache\advanced_cache->output_buffer_callback_handler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /wp-includes/functions.php(3269): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /wp-includes/plugin.php(496): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /wp-includes/load.php(613): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /wp-content/advanced-cache.php on line 974