postheadericon Gotowanie jajka na miękko

jak-ugotować-jajko-na-miękkoGotowanie jajka na miękko – czyż nie jest to jedna z podstawowych, a zarazem prostszych czynności kuchennych? Jednak okazuje się, że nawet przy niej można popełnić kilka błędów, przede wszystkim przy określaniu jak długo gotować jajka. Istnieje wiele technik i sposobów przyrządzania jajek na miękko, ale którą metodę wybrać, by nasze jajko było takie jak trzeba – z nie za mocno ściętym białkiem i płynnym żółtkiem?

Zacznijmy od tego, że do gotowania musimy wybrać jajka świeże. Jak sprawdzić świeżość naszych jaj? Najprościej włożyć jajko do naczynia z zimną wodą. Świeże utrzyma się przy dnie, trochę starsze uniesie się jednym końcem do góry, natomiast popsute, nie nadające się do użytku całkowicie wypłynie na powierzchnię. Gdy do dyspozycji mamy już świeże jajko, musimy dokładnie, do czysta wymyć jego skorupkę.

Przechodzimy do gotowania. Na początku zdradzimy sekret – do wody, w której będziemy gotować jajka, koniecznie dodajmy pół łyżki soli. Po co? Otóż nawet jeżeli jajko pęknie podczas gotowania, obecność soli zapobiegnie wypłynięciu białka na zewnątrz. Aby zmniejszyć ryzyko, że jajko pęknie, należy z szerszego końca delikatnie nakłuć je szpilką lub igłą, pamiętając, że ciemne skorupki są mocniejsze od białych.

Czas na włożenie jajka do wody. I od razu pytanie – zimnej czy gorącej? Istnieją tutaj dwie szkoły, jednak częściej zaleca się jednak wkładanie jajka do wrzątku. Trzeba jednak zaznaczyć, że woda nie powinna gwałtownie wrzeć, a jedynie lekko drgać. Jajka nie wkładamy palcami, ale kładziemy je na łyżce, którą delikatnie wkładamy do naczynia, starając się, by jajko jak najmniej dotknęło dna. Teraz kluczowa sprawa – czas gotowania. Po 1 minucie będziemy mieć jajko na bardzo, bardzo miękko, z leciutko ściętym białkiem i całkowicie płynnym żółtkiem. Jest ono jednak ciężkostrawne i przez taki krótki czas nie zostaną zabite bakterie i wirusy. Najczęściej zaleca się gotowanie przez 3 do 5 minut. Po 3 otrzymamy jajko z lekko ściętym białkiem i całkowicie płynnym żółtkiem. Po 4 żółtko zacznie się ścinać, a po 5 białko będzie ścięte całkowicie, żółtko natomiast – w połowie. Po czasie większym niż 6 minut będziemy już mówić o jajku na twardo. Jeśli wkładamy jajka do zimnej wody – gotujemy je przez 2 minuty od chwili zagotowania.

Powyższa technika dotyczy jajek średniej wielkości. Jednak w sklepie możemy znaleźć jajka o różnych rozmiarach, stąd istnieje szkoła różnicowania czasu gotowania w zależności od klasy jaja. Wg niej te o wielkości b powinno się gotować 7,5 minuty, o wielkości M – 7,75 minuty, L – 8,25 minuty, XL – 8,5 – 8,75 minuty.  Jednak wartości te wskazują raczej na gotowanie jajka na twardo, więc od liczby minut trzeba by było odjąć około 2 – 2,5, by faktycznie otrzymać jajko na miękko.


Warning: file_put_contents(//wp-content/cache/zencache/cache/http/www-jajko-info/gotowanie-jajka-na-miekko.html-559bb12bcc6c7714893484-tmp): failed to open stream: Disk quota exceeded in /wp-content/advanced-cache.php on line 966

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'ZenCache: failed to write cache file for: `/gotowanie-jajka-na-miekko/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `//wp-content/cache/zencache/cache`.' in /wp-content/advanced-cache.php:974 Stack trace: #0 [internal function]: zencache\advanced_cache->output_buffer_callback_handler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /wp-includes/functions.php(3269): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /wp-includes/plugin.php(496): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /wp-includes/load.php(613): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /wp-content/advanced-cache.php on line 974